صباویژن یا یکتانت؟

صباویژن یا یکتانت؟ کدام آژانس تبلیغاتی را انتخاب کنیم؟ نقد و بررسی یک تبلیغ نویس

تقریبا هر کسی که در دنیای وب تبلیغ می کند حتما  نام این دو آژانس تبلیغاتی بزرگ ایرانی را شنیده است.

اما سوال اینجاست که کدامیک بهتر هستند؟

بعد از اجر صد ها کمپین تبلیغاتی می خواهم یک نقد و بررسی کامل و بی طرفانه نسبت به این دو آژانس تبلیغاتی داشته باشم.

قبل از اینکه مقاله را شروع کنم باید یادآور شوم من از هیچکدام از این دو برند پولی بابت این نقد و بررسی نگرفته ام. یا خیلی واضح این مقاله یک رپورتاژ آگهی نیست بلکه حاصل تجربیات چند ساله من است.

اگر بخواهم آژانس های تبلیغاتی موفق در ایران را نام ببرم قطعا خواهم گفت:

 • صباویژن
 • یکتانت
 • ای نتورک
 • کاپریلا
 • اد نگاه
 • و…

از بین این آژانس ها، صباویژن و یکتانت از مابقی بهتر کار می کنند. منظور از بهتر کار کردن سطح پوشش وبسایت ها است. پس به همین خاطر روی این دو آژانس تبلیغاتی بیشتر می خواهم مترکز شوم.

 

همه چیز درباره آژانس تبلیغاتی یکتانت:

یکتانت اولین آژانس تبلیغاتی در ایران نیست اما در مدت زمان کمی توانست توجهات زیادی را نسبت به برند خودش جذب کند.

تقریبا غیر ممکن است که یک وبسایت خوب را باز کنی و تبلیغاتی یکتانت را نبینی. به لحاظ پوشش وبسایت تا به امروز خیلی خوب کار کرده است. اما همه چیز به اینجا ختم نمی شود.

زمانی که می خواهی از یکتانت استفاده کنی باید حواست خیلی جمع باشد چون یک سری سیاست اشتباه در امر تبلیغات دارند که کاملا یکطرفه به سود شرکت است.

یکتانت المانی به عنوان جذابیت تبلیغ تعریف کرده است. اسم جذاب است اما عملکرد به ضرر کاربر.

اگر تبلیغی را بدهی و مردم خیلی سریع روی آن کیک کنند و آمار کلیک شدن بالا باشد، نمره جذابیت بالاتری را از یکتانت می گیری. و هر چقدر نمره جذابیت بالاتر باشد سریع تر شارژ حسابت خالی می شود.

اما اگر تبلیغ نویس خوبی باشی و بخواهی تبلیغ را خیلی هدفمند اجرا کنی به مشکل بزرگی می خوری.

طبیعتا یک تبلیغ نویس خوب، تبلیغ را طوری طراحی می کند که فقط به گوش و چشم مخاطبین ایده آلش خوش بیاید. همین امر باعث می شود نرخ تبدیل بی نهایت بالا برود. یعنی احتمال اینکه کلیک ها تبدیل به مشتری بشوند بسیار افزایش پیدا می کند.

اما از آنجایی که مخاطب ایده آل مانند مخاطب عام زیاد نیست همین امر باعث می شود نمره جذابیت تبلیغ بشدت افت کند در نتیجه با سیاست یکتانت مغایرت خواهد داشت و آن ها سعی می کنند تبلیغ را کمتر و کمتر نشان دهند تا جایی این روند ادامه می یابد که احتمالا دیده شدن تبلیغ به کمتر از ۱% می رسد.

 

مزیت: پوشش گسترده وبسایت های نمایش دهنده تبلیغ

مشکل: تعریف المان های اشتباه تبلیغاتی که باعث زیان مشتری است

جمع بندی: اگر بخواهی بیشترین نتیجه را از پولی که بابت تبلیغ کنار می گذاری بگیری، این سیستم مناسب نیست. اما اگر بودجه تبلیغاتی برایت مهم نیست و فقط می خواهی دیده شوی یا در مرحله آگاه سازی برند هستی می تواند انتخاب خوبی باشد.

 

همه چیز درباره آژانس تبلیغاتی صباویژن:

صبا ویژن نیز مانند یکتانت یکی از بهترین آژانس های تبلیغاتی ایران است.

صباویژن نیز سایت های بسیار زیادی را تحت پوشش خود قرار داده است.

برتری صباویژن نسبت به یکتانت نداشتن سیستم نمره دادن به تبلیغ است. یعنی تبلیغ به تعداد کافی و بدون مداخله سیستم به خوبی نشان داده می شود و اگر تبلیغ خوبی را نوشته باشی می توانی نتیجه به مراتب بهتری را بدست آوری.

مشکل بزرگ صباویژن روی کمپین آپارت است. عملا تبلیغاتی ویدیوی آپارات بدون هدف است. اگر تا به از تبلیغاتی یوتیوب استفاده کرده باشی منظورم را خیلی راحت متوجه می شوی.

آپارات هنوز هوشمند نشده است. بطور مثال نمی تواند تشخیص دهد که کاربر به آن موضوع واقعا علاقه دارد یا خیر یا اینکه نمی تواند کاربری که سر ۳ ثانیه تبلیغی را می بندد با کاربری که تبلیغ را تا ثانیه ۵ یا بیشتر نگاه می کند را از همدیگر تمیز دهد.

 

مزیت: پوشش وبسایت های گسترده. عملکرد بهتر در تبلیغاتی بنری و همسان

مشکل: کمپین های ویدیویی عموما ناکارمد هستند یا بسیار پر هزینه می شوند.

جمع بندی: در حال حاضر بهترین آژانس تبلیغاتی ایران است و من استفاده از آن را به جز کمپین گوگل و آپاراتش پیشنهاد می دهم.

 

صباویژن یا یکتانت یا گوگل ادورز:

اگر برای فروش محصول یا خدمات یا مشاوره نیاز به تبلیغ داری (که اگر کسب و کار داشته باشی حتما این نیاز را داری) کمپین بنری و همسان صباویژن عملکرد قابل قبولی دارد.

اگر کسب و کار محلی داری و می خواهی توسط مردم ساکن در آن منطقه دیده شوی، من استفاده از گوگل ادورز را پیشنهاد می کنم اما در غیر این صورت با توجه به قیمت دلار فعلی مقرون به صرفه نیست.

 

چطور بهترین نتیجه را از کمپین های تبلیغاتی بگیریم:

حقیقت داستان این است که ما در ایران فیسبوک نداریم. فیسبوک قدرتمندترین و هدفمندترین سیستم تبلیغاتی است که دنیا تا به امروز به خودش دیده است به همین خاطر مجبور هستیم از سیستم های مشابه با قدرت ۱۰۰ برابر پایین تر استفاده کنیم.

اما همین سیستم های مشابه هم می توانند سود های بسیار خوبی را برای ما بسازند به شرط اینکه بدانیم در هر مرحله قرار است چطور عمل کنیم.

پیشنهاد من این است که قبل از اینکه به فکر طراحی کمپین باشی به این فکر کن که مخاطبت دقیقا می خواهد چه چیزی را از تو بشنود تا واکنش درست را انجام دهد.

هیچوقت سعی نکن یک محصول یا خدماتی درست کنی که بدرد همه مردم بخورد چون در این حالت فقط تبدیل به یک آچار فرانسه متوسط می شوی و از آن بدتر این است که هیچکدام از کمپین های تبلیغاتی ات نیز جواب خوبی نخواهند گرفت.

اجازه بده یکی از راز های تبلیغ نویسی ام را فاش کنم.

من همیشه مخاطبینم را به چند دسته تقسیم می کنم و برای هر کدام یک نوع کمپین تبلیغاتی ایجاد می کنم. چون طبیعتا آدم ها با یکدیگر متفاوت هستند چه به لحاظ موقعیت جغرافیایی، چه به لحاظ موقعیت اجتماعی و چه به لحاظ موقعیت فکری!

یکی از دلایلی که عموما کمپین های خیلی موفقی دارم در این است که هیچوقت سعی نکردم با یک تیر چند نشان بزنم چون در عمل ثابت شده است که هر موقع بخواهی این کار را کنی هیچ چیز عایدت نخواهد شد.

مطالب پیشنهادی برای 5 دقیقه بعدی
هدف از تولید محتوا چیست؟ حقایقی که نمی دانی... ناشفاف تر و غیر واقعی تر از عملکرد مسئولین در کشور، توصیه هایی است که در زمینه کسب و کار اینترنتی در ایران می شود. زمانی که دلیل انجام هر کاری ...
اصول تبلیغ نویسی برای کر و لال ها... من که کر و لال نیستم آیا این مقاله بدرد من می خورد؟ اگر اطمینان داری که نیستی بله بدردت نمی خورد اما سوال من اینجاست: از کجا مطمئن هستی که نیستی؟ ...
۳ راز تکان دهنده از دنیای های تیکت که دقیقا معکوسش... بزرگترین آرزوی صاحبان کسب و کار و مدرسان آنلاین وارد شدن در دنیای های تیکت High Ticket است اما وقتی به عملکرد و الگو کسب و کارشان نگاه می کنم احساس می...
شیرجه در اقیانوس مفاهیم کپی رایتینگ از زبان یک تبل... برای عموم مردم کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی همیشه دنیای پر رمز و رازی بوده است که هیچوقت به طور واقعی مفاهیم آن را درک نکردند. در این ویدیو تو را طوری ...
10 پاسخ
 1. مهدی مزرعه
  مهدی مزرعه گفته:

  سلام حسین عزیز
  خیلی خلاصه و کاربردی تمام مزیت ها و معایب رو توضیح دادی
  مهم تر از همه صادقانه این کارو کردی

  ازت ممنونم

  پاسخ
 2. بهنام
  بهنام گفته:

  سلام بر استادی که بی دریغ عشق می‌ورزد……..
  استاد برای تبلیغ نویسی دوره کوچینگ دارید
  چطور میتونم یه تبلیغ نویس بشم

  پاسخ
 3. ایزلرن
  ایزلرن گفته:

  سلام خسته نباشید جناب صفوی
  در جایی از ویدیو همون اویل گفتید که اینها مثل فیسبوک نیستن که هوشمند تبلیغات رو نشون بدن.
  تا اونجایی که من اطلاع دارم یکتانت و کاپریلا بر اساس هوش مصنوعی طراحی شدن و حالا شاید نه در حد فیسبوک ولی تا حدی محتوای صفحه برای نمایش تبلیغ رو تحلیل میکنن و تا حد ممکن تبلیغات رو نزدیک به محتوای صفحه ای که تبلیغ درش قرار میگیره نشون میدن. البته میگم تا حد ممکن. مثلا در صفحه ای که در مورد آموزش زبان هست بیشتر تبلیغات اعزام به خارج ، تورهای مسافرتی نشون داده میشه مگر اینکه چنین تبلیغاتی نداشته باشن و تبلیغ کمی بی ربط از محتوا بشه

  بازم مرسی از ویدیو و مقالتون.

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سلام
   در واقعیت هوش مصنوعی وجود ندارد فقط در حد شعار است. سایت ها را دسته بندی کردند و می توانی تبلیغ را در سایت های مرتبط نشان دهی.
   مثل دسته بندی پیش فرض وردپرس. نمی توانی بگویی وردپرس از هوش مصنوعی استفاده می کند و چون به طور مثال مقالات تبلیغ نویسی را در دسته تبلیغ نویسی نشان می دهد و مقالات بازاریابی را در دسته بازاریابی.

   پاسخ
 4. نامی
  نامی گفته:

  سلام
  مقاله خوبی بود یه نکته اینکه من یه مدت قبل ویدیویی در مورد بعضی از سایت های ایرانی دیدم که با استفاده از تکنیک های کلاه سیاه تونستن رتبه بالایی تو الکسا کسب کنن و بتونن با مبالغ بالا از صبا ویژن کسب درامد کنن به عبارتی نکته این بود که این آژانس های تبلیغاتی علی رغم درامد بالایی که دارن کنترل زیادی روی وب سایت های تبلیغاتی ندارن به نظرم باید به این نکته آگاه بود وگرنه با یک کمپین تبلیغاتی اشتباه یا بی توجهی به این مسئله پول زیادی رو از دست میدید و نتیجه هم نمیگیرید
  (یکی از دلایلی که هنوزسئو علی زغم زمان بر بودنش مورد توجه هست اینه که نتجه خوبی میده رایگانه و به شدت هدفمند)

  یه نکته اینکه در این مقاله در مورد صبا ویژن و یکتا نت صحبت کردید آیا در مودر شبکه تبلیغات ( ای نتورک ) تجربه ای ندارید ؟؟ اون رو چطور ارزیابی میکنید .؟؟
  نکته دیگه اینکه ای کاش در مورد تجربه تون به طور کمی و عددی صحبت میکردید چه قدر هزینه کردید ؟ میزان بازگشت سرمایه؟ نرخ تبدیل؟ تعداد کلیک ؟و غیره … چقدر بود ه ؟ این مسایل خیلی مهمه چون در طراحی کمپین و پیدا کردن عدد S و پیش طراحی کمپین ازمایشی میتونه کمک کنه ؟؟
  امیدوارم مقاله جدیدی با توجه به این نکات از شما مطالعه کنیم .

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سلام
   ای نتورک در رده پایین تر قرار دارد. و سایت هایی که پوشش می دهد عموما با کیفیت نیستند و بعضا با تکنیک های سیاه یا محتوا بسیار بی کیفیت اومدن بالا.
   عدد ها و سودها طبق سیاست سایت گفته نمی شوند و فقط در دوره های خصوصی درباره آن ها صحبت می شود

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *