فروش اطلاعات

مرگ دوره فروش اطلاعات و کسب درآمد از آن در ایران

هر روز شاهد افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول کشور هستیم. در این شرایط اگر تصور کنیم رفتار و الگو خرید مردم مشابه سابق است سخت در اشتباه هستیم.

همزمان با کاهش پیدا کردن ارزش پول کشور، توان خرید مردم نیز کاهش پیدا می کند و این ماجرا تا جایی ادامه پیدا می کند که قشر متوسط جامعه تبدیل به قشر ضعیف جامعه شوند.

اساس و پایه یک جامعه، قشر متوسط آن است. درست است که به مدت کوتاهی قشر متوسط از بین می رود اما همیشه مردم به شرایط عادت می کنند و سعی می کنند الگو خرید خود را تغییر دهند. با این عملکرد دوباره قشر متوسط به جایگاه اصلی خود باز می گردد اما این بار با توان خرید بسیار پایین تر.

 

الگو خرید مردم در زمان فشار های اقتصادی چگونه خواهد بود:

زمانی که به مردم فشار های اقتصادی وارد شود سعی می کنند الگو خرید را تغییر دهند. حال سوال اینجاست که این تغییرات چه تاثیراتی در دنیای کسب و کار آنلاین می گذارد؟

قبل از اینکه وارد این بحث شویم بیا نگاهی به دنیای کسب و کار اینترنتی در ایران بیاندازیم.

متاسفانه یک الگو کامل اشتباه به عنوان فروش اطلاعات در ایران شکل گرفته است. در این الگو مدرس چند کتاب را مطالعه می کند، در چند دوره شرکت می کند و یاد گرفته هایش را به عنوان یک دوره تولید می کند و اقدام به فروش این اطلاعات می کند.

از آنجایی که خود مدرس از آن اطلاعات هیچ نتیجه ای نگرفته است، دوره اش هم نتیجه بخش نخواهد بود.

تا قبل از تحولات اقتصادی اخیر شاید این دوره ها خوب فروش می رفتند اما از این پس داستان کمی فرق خواهد کرد.

مردم زمان انتخاب و خرید وسواس بسیار بیشتری را نشان خواهند داد و عمده این وسواس ها نسبت به نتیجه بخش بودن محصول خواهند بود و این چنین است که مرگ دوره فروش اطلاعات فرا خواهد رسید.

 

مردم دنبال نتیجه هستند، نه اطلاعات !

در شرایط جدید مردم دنبال خریدن و بدست آوردن نتیجه هستند و نه یک مشت اطلاعات که می توانند در لا به لای کتاب ها با قیمت بسیار ارزان تر پیدا کنند.

اجازه بده در یک مثال این موضوع را بیشتر باز کنم.

تصور کن ۲ نفر محصول آموزش کاهش وزن تولید کردند.

 1. دکتر فوق تخصص تغذیه
 2. یک آدم معمولی بدون سواد تغذیه با اندام جذاب

شاید تا قبل از این اتفاقات دکتر فوق تخصص تغذیه شانس بردن بیشتری در بازار داشت اما امروز همه چیز کاملا معکوس است. مردم از فردی خرید خواهند کرد که نتیجه بسازد، نه اینکه اطلاعات بفروشد.

دکتر فوق تخصص تغذیه

یک آدم معمولی بدون سواد دانشگاهی اما نتیجه بخش

راستی اگر خودت تصمیم بگیری لاغر شوی و اندام بهتری پیدا کنی، ترجیح می دهی محصول کدام یک از این دو فرد را بخری؟

احتمالا نفر دوم. درسته؟

این دقیقا کاری است که مردم انجام خواهند داد.

 

شرایط جدید نشانه تکان دهنده ای بر بی ارزش شدن تخصیلات دانشگاهی دارد. به این دلیل که عموم درس های دانشگاهی سالهاست که هیچ تغییری نکرده اند و ثانیه تمام افراد همان اطلاعاتی را بدست می آورند که چند میلیون نفر دیگری که در آن رشته تحصیل کردند بدست آورده اند.

شرایط اقتصادی جدید مدرسان نتیجه ساز را از فروشندگان اطلاعات جدا می کند.

اگر می خواهی در شرایط جدید یک مدرس آنلاین ثروتمند باشی حتما باید محصولاتی تولید کنی که هم خودت از آن ها نتیجه گرفته باشی و هم شرکت کنندگان در آن.

البته اگر جز دنبال کنندگان قدیمی سایت اغوا باشی می دانی از مدت ها قبل ما روی این موضوع بشدت تاکید می کردیم چون می دانستیم دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد.

 

داستان یک تلفن عجیب:

اگر درست به یاد بیاورم عصر شنبه هفته پیش شخصی تماس گرفت و گفت می خواهم کمپین های تبلیغ نویسی ام را شما انجام دهید.

پرسیدم: کمی بیشتر درباره کاری که انجام می دهید توضیح دهید.

شخص پشت خط: من محصول راز ثروت را می فروشم.

پرسیدم: چقدر تا به حال از این محصول فروختی؟

شخص پشت خط: ۳ تا که در کل یک میلیون و پانصد هزار تومان بدست آوردم

پرسیدم: خودت ثروتمند هستی؟

شخص پشت خط: خیر

پرسیدم: کسایی که محصولت را خریدند ثروتمند شدند یا می شوند؟

شخص پشت خط: خیر

من: پس این چه مزخرفی هست می فروشی؟

شخص پشت خط: خندید گفت خب من کلی کتاب در این زمینه خواندم.

 

به راستی خودت چقدر تمایل داری چنین محصولی را بخری؟

احتمالا هیچی.

پس چطور انتظار داری مردم محصولی را بخرند که خودت حاضر نیستی حتی آن را بخری.

 

فضای جدید کسب و کار آنلاین ایران به چه مدرسانی نیاز دارد؟

من عاشق این شرایط جدید هستم چون این شرایط بطور اتوماتیک مدرسانی که صرفا جمع آوری اطلاعات می کردند را حذف می کند و فقط مدرسان نتیجه محور رشد می کنند.

یکی از دلایل مخالفت من با سیستم دانشگاه هم دقیقا همین است. زمانی که از دانشگاه بیرون می آیی تازه متوجه می شوی کوچکترین اطلاعات مفیدی در زمینه کار و بازار نداری و فقط ۴ سال عمر خودت را تلف کردی در صورتی که می توانستی یک سال پیش یک مربی نتیجه محور بروی و چیزی را از او یاد بگیری که واقعا مهم است.

تصور کن اگر تبلیغ نویسی یک رشته دانشگاهی بود چطور بود؟

 • تبلیغ نویسی مقدماتی
 • اندیشه اسلامی
 • ورزش
 • ادبیات
 • آمار
 • تبلیغ نویسی ۲
 • اخلاق اسلامی ۲
 • و…

دقت کردی ۹۰% درس هایی که در دانشگاه یاد می گیری کوچکترین ربطی با موضوع اصلی ندارد؟

حداقل آن نفری که فروش اطلاعات انجام می دهد، محصولش حول یک محور مشخص است اما داستان دانشگاه(ایران) واقع خنده دار است!

 

اگر می خواهی در لیست مدرسان محبوب و ثروتمند قرار بگیری کاری که باید انجام دهی از این قرار است.

قبل از اینکه محصولی را تولید کنی سعی کنی نتیجه در زندگی خودت خلق کنی و حالا می توانی آن نتیجه را تبدیل به محصول کنی. تنها در این صورت است که می توانی اطمینان داشته باشی که شرکت کنندگان نیز می توانند بهترین نتیجه را بگیرند.

 

مطالب پیشنهادی برای 5 دقیقه بعدی
اگر دنبال بیشترین سود در کسب و کارهای اینترنتی هست... مهمترین راز دنیا را هم که داشته باشی بلاخره یک روز تصمیم به فاش کردن آن می گیری. بخاطر اتفاقات بسیار خوبی که در این چند ماه اخیر پیش آمد و رکور...
هدف از تولید محتوا چیست؟ حقایقی که نمی دانی... ناشفاف تر و غیر واقعی تر از عملکرد مسئولین در کشور، توصیه هایی است که در زمینه کسب و کار اینترنتی در ایران می شود. زمانی که دلیل انجام هر کاری ...
صباویژن یا یکتانت؟ کدام آژانس تبلیغاتی را انتخاب ک... تقریبا هر کسی که در دنیای وب تبلیغ می کند حتما  نام این دو آژانس تبلیغاتی بزرگ ایرانی را شنیده است. اما سوال اینجاست که کدامیک بهتر هستند؟ ...
اصول تبلیغ نویسی برای کر و لال ها... من که کر و لال نیستم آیا این مقاله بدرد من می خورد؟ اگر اطمینان داری که نیستی بله بدردت نمی خورد اما سوال من اینجاست: از کجا مطمئن هستی که نیستی؟ ...
11 پاسخ
 1. kanani
  kanani گفته:

  سلام
  واقعا مقالات و آموزشهای استاد عالی هستند. خواهشا در آموزشها غیر از موضوع بدنسازی که نتیجه قابل لمسی داره ، مثالهای دیگری را هم عنوان کنید که نتایجشون معمولا خیلی ملموس نیستند و به عبارتی دیگر بیشتر روی آموزش تئوری متمرکز هستند . مثلا یک دبیر فیزیک که آموزشش کلا تئوری هست و یا یک معلم دوره ابتدائی که نتایج آموزش چندان قابل لمسی نداره و یا حداقل نمیتونه ارائه کنه .
  خیلی ممنون از آموزشهای کاملا عملی و کاربردی استاد عزیز.
  هر روز بی صبرانه منتظر ایمیلهای اغوا در اینباکس ایمیلم هستم و به محض مشاهده میرم سراغش.

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سلام سپاسگزارم
   اگر کسی آموزش فیزیک می دهد نتیجه قابل لمس آن نمره نمره ۲۰ گرفتن شاگردان است.
   اگر بیزینسی هیچ نتیجه قابل لمسی نداشته باشد اساسا اصلا بیزینس محسوب نمی شود.

   پاسخ
 2. محمد رضایی
  محمد رضایی گفته:

  سلام
  این که میگن تحصیلات دانشگاهی در دنیای واقعی فایده ای ندارد یک طرف….این کنکور لعنتی که اعصاب و روان و خلاقیت ما را داره از بین میبره یک طرف
  ما که چاره ای نداریم باید درس رو بخونیم…ولی باید بدونیم که موفقیت جای دیگه ای وجود داره.

  پاسخ
 3. محسن
  محسن گفته:

  سلام استاد عزیز
  ممنون بابت پادکست زیبای شما
  مشاغل خدماتی چه باید بکنند؟
  مثل شخص وکیل چه نتیجه ای خلق کند؟از نظر مشتریان راضی استفاده کنیم

  پاسخ
 4. علیرضا
  علیرضا گفته:

  حسین عزیز سلام
  چقدر این پستت رو دوست دارم. چند وقته نمیومدم آنلاین بشم خیلی کم. جدیدا هم که گوگل ایمیل‌ها رو با سیاست جدید فیلتر میکنه گند زده!!!
  حرف خیلی درست و بجایی زدی. اصلا محصولات مزخرفی که وجود داره توی کشور ما نمی‌دونم از کجا اومده. طرف مدرس خواندن مطالب به صورت فلان سبکه، بعد محصول ثروت آفرینی داده! و جالب که خیلیهاهم شرکت میکنن. نمیدونم آیا روش‌های خواندن ربطی به ثروتمند شدن داره یا نه!

  محصول کشورهای دیگه مثل کانادا، امریکا و حالا اروپا که انگلیسی تولید شدن تو همین زمینه نگاه میکنم برام جالبه اصلا این وضعیت مارو ندارن واگر داشتن خیلی سال پیش از بین رفته. البته نمیگم نیست ولی خب چی بگم حداقل مثل ما نیست. مثلا درباره کسب و کار وبیزینس میاد صحبت میکنه و دوره هم داره و … وقتی میاد اول یه تور معرفی میذاره میبین که ثروتمنده و البته پول بابا نبوده:) کلی سختی کشیده تا موفق شده و از شکستاش بیشتر میگه تا موفقیتش. ولی واقعا پولداره و مهمتر اینکه کار داره:)

  اینجا نه واقعا اینطور نیست. نمیدونم چطوری این شکلی میشه ولی من حس میکنم همون جو و مد که یهو تو ایران تعداد کثیری یه مدل میشنه از قیافه تا رفتار! این مساله‌هم از این موضوع مستثنا نیست. جالبه کتاباییم که میخونن کتاب نیست مثلا من کسی میشناسم که بازاریابی درس میداد (الان رفت کنار) بعد این رفیق ما کتاب مرجع بازاریابی که میگفت کتاب خنده دار برایان تریسی بود یا حتی برای مذاکره! قبول که این کتاب شاید بهتر از هیچ باشه ولی کسی که حتی بلد نیست بره ویزیتوری کنه دیگه بازاریابی و مارکتینگش آخه برا چیه؟! اونم تدریس و اونم از چنین کتابی؟!

  یه طرز فکر بدی هست بین همین مدرسینی که میگی (نه همشون) میگن در کشور ما وضعیت مطالعه داغونه و شما با خوندن چندتا کتاب میتونی استاد بقیه باشی؟! این در اصل فرصت نیست برعکس یه فاجعست. در حقیقت محصول تولیدی اونا میشه در حد همون روخونی که مردم ندارند. و مردم هم میفهمن شاید اولش داغ باشن ولی بلاخره میفهمن که هیچ چیز نداریم. این که مخاطبان و مردم رو ابله فرض می‌کنن نتنها دور از اخلاق بلکه از نظر حرفه‌ای احمقانه‌ترین کار ممکنه! دیگه … چی بگم!

  پیشنهاد می‌کنم کسی میخواد در این سبک پیش بره بهتره اول بازار مخاطب و مشتری تعیین کنه یعنی بازار هدف. بعد بیاد اونارو آموزش بده (رایگان)، آموزش بده که از او خرید کنن البته این نکته رو خودت بهتر میدونی و ما درس پس میدیم. و کسی آموزش میده که خودش اینکاره باشه. مطمئنا شما کلاس رزمی نمی‌ری ثبت نام کنی که استادش حتی نتونه پاشو در حد ضربه به شکم شما باز کنه! باید استاد بود نه بلغور کننده اطلاعات!

  پاسخ
 5. سجاد اسماعیلی
  سجاد اسماعیلی گفته:

  حسین جان استاد محبوبم سلام…
  عالی عالی عالی بود..
  من بعنوان کسی که تو کار و آموزش خودم دارم ترفندهایی که خودم با اجرای اونا نتیجه گرفتم رو آموزش می دم و خدا رو شکر کسانی هم که بهشون این ترفند ها رو آموزش دادم نتایج قابل قبولی گرفتم… کمی نگران این اوضاع بودم و به این فکر می کردم که با وجود اینکه بعضی از اساتید مدارک دکترا و مدارک مختلف دیگر دانشگاهی رو دارن (و گاها هم دکتراشون ربطی به زمینه تدریسشون نداره فقط اسم دکتر روشون هست) ولی اصلا اون چیز واقعی رو که بدرد نفرات بخوره و بتونن ازش استفاده کنن رو آموزش نمیدن..
  به خودم می گفتم کارمون خیلی سخته و ممکنه به مرور اونا جای ما رو بگیرن.. چون مردم فکر می کنن چون دکترا داره حتما استاد خیلی خوبیه…
  امروز با خوندن این مقاله بسیار عالیت مثل همیشه فهمیدم که دیده شدن نتیجه توسط مردم بهترین نتیجه رو میده..اتفاقا دیروز که تو یه کلاس جدید داشتم دوره خودم رو معرفی می کردم همه بچه ها گفتن که معلومه شما راهش رو با تلاش خودت بدست آوردی و نتیجه گرفتی چون از حرف زدنت معلومه(یعنی نتیجه حتی از نوع حرف زدن ما هم مشخص می شه و مردم هم اینو می فهمن)
  . و امیدهام دوباره برگشت که باید تو این دوره تلاش کنیم تا به اون چیزی که در انتظارش هستیم یعنی موفقیت عالی برسیم.. کارمون سخته ولی نتیجه عالی خواهد بود..

  امیدوارم همیشه موفق و پیروز و سربلند باشی..

  پاسخ
 6. سبحان باقری
  سبحان باقری گفته:

  سلام جناب آقای صفوی
  ضمن تایید مطلب شما باید بگم که خیلی ها با روش فروش اطلاعات به درآمد های خوبی رسیدن که البته اوضاع جدید قطعا تا حدود زیادی ورق رو بر می گردونه.
  و تاکیید بر اینکه باید رویکرد مان را به سمت خلق نتیجه پیش ببریم واقعا تحسین برانگیز و ذکر یک حقیقت هست؛ و در واقع نتیجه هر آنچه که مخاطب ما با خرید آموزش بدست میاره رو باید عملا مشاهده کنه( که مثلا نتیجه مطلوبش رو می گیره یا نه؟) و این موضوع توی مثالی بجایی که مطرح کردید کاملا ملموس هست.
  اما توی حوزه کاری من راستش تصور این حالت برام مقدور نیست.
  شما فرض بفرمایید که کارما آموزش طراحی سایت، طراحی قالب، و… (وردپرس هست) . قبل از این وضعیت اقتصادی روال معمولی صنف ما اینطوری بود که مثلا من دوره آموزشی تولید می کردم با عنوان “آموزش طراحی قالب فروشگاهی مشابه دیجی کالا” اما راستش اوضاع جدید باعث سردرگمی من شده که مثلا چطوری باید رویکردم رو در این حوزه به سمت خلق نتیجه ببرم؟ قطعا یک چالش بزرگ برای بنده و سایر دوستانی هست که کارشون آموزش خدمات به هر شکله.
  باتشکر از شما. پاینده باشید.

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سلام
   بیزینسی که انجام می دهید جز مدل های های کلس نیست و مخاطب عموم است به همین خاطر در لول های بالا جای رشد با مدل فعلی به هیچ عنوان وجود ندارد.

   پاسخ
   • سبحان باقری
    سبحان باقری گفته:

    ضمن سپاس گزاری از پاسختون.
    به نظر شما راه حلی مناسب در شرایط فعلی برای کسب و کار های امثال من که به قول شما مخاطبانش عموم مردم هستند (با در نظر گرفتن تغییر الگوی خرید مردم، و وجود رقبای قدرتمند) چی می تونه باشه؟
    چونکه من به شاخصه علاقه بسیار زیادی به حوزه فعالیتم هستم اما اگر چشم انداز نداشته باشم و مسیرم رو بلد نباشم باعث میشه که زمان و هزینه ام از بین بره.
    بی صبرانه منتظر پاسختون هستم. تشکر مجدد.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *