اصول تبلیغ نویسی برای کر و لال ها

اصول تبلیغ نویسی برای کر و لال ها

من که کر و لال نیستم آیا این مقاله بدرد من می خورد؟

اگر اطمینان داری که نیستی بله بدردت نمی خورد اما سوال من اینجاست: از کجا مطمئن هستی که نیستی؟

ساعت ۱۰:۳۰ صبح است و من در حال گوش دادن به مکالمه تلفنی ضبط شده یکی از مشتریان با مخاطبش هستم.  (این قسمتی از فرایند بهبود و افزایش فروش مشتریانمان است)

حدود یک ساعت مکالمه تلفنی بود.

زمانی که به کل این مکالمه نگاه می کردی احساس می کردی یک فرد لال برای یک فرد کر موضوعی را توضیح می دهد. خب طبیعتا نتیجه مشخص است !

فرد نزدیک به نیم ساعت درباره محصول و کارایی های آن توضیح داد.

مخاطب هم در پاسخ می گفت بسیار عالی! منتهی در انتهای مکالمه هیچ فروشی اتفاق نیافتاد.

چند بار این اتفاق برای خودت افتاده است؟

چند بار احساس کردی همه چیز را در صفحه محصولت نوشتی بعد مخاطب همان را دقیقا ازت سوال کرده است یا خیلی ساده محصولت را با اینکه در واقعیت نیاز دارد نادیده می گیرد؟

به کلوپ کر و لال ها خوش آمدید.

ماجرا از این قرار است که همیشه یک فاصله بزرگ بین دنیای مدرسان یا مشاوران آنلاین با دنیای مخاطبین شان وجود دارد.

اجازه بده خیلی ساده موضوع را بیان کنم.

تو تا زمانی مشکلی را احساس می کنی که راه حل آن را بلد نباشی.

حالا مشاور کسی است که راه حل را می داند و خودش آن مشکل را ندارد و مخاطب کسی است که راه را نمی داند و مشکل را احساس می کند.

از آن جایی که این دو نفر در دو دنیای متفاوت قرار دارند و درد هایشان یکی نیست به سختی می توانند همدیگر را درک کنند و همین موضوع است باعث نابودی فروش و حتی کمک کردن به مشتریان شان می شود.

راه حل امضا کردن برگه خروج از کلوپ کر و لال ها چیست؟

 

دکمه طبقه ۹ ام آسانسور را بزن:

ما در تبلیغ نویسی یک آسانسور بسیار معروف داریم. یک بار که سوار این آسانسور شوی دیگر به شرایط کاری فعلی بر نخواهی گشت.

داستان از این قرار است.

طبقه همکف است. همزمان با تو یک غریبه هم سوار آسانسور می شود.

مقصد هر دو طبقه نهم است.

کمتر از ۱۵ ثانیه زمان داری تا این غریبه را تبدیل به یک مشتری کنی. چه چیزی خواهی گفت؟

اگر نمی توانی در ۱۵ ثانیه طوری خدمات یا مشاوره ات را بیان کنی که قبل از باز شدن درب آسانسور آن غریبه تبدیل به مشتری شده باشد احتمالا خودت هم دقیق نمی دانی چه کاری انجام می دهی.

البته ماجرا این آسانسور را من برایت راحت کردم ولی در اصل این است که در ۱۵ ثانیه چه چیزی می گویی که هم بخواهد با تو کار کند و هم تو تبدیل به تنها انتخابش شوی.

 

هر چقدر بیشتر در یک حوزه تخصص پیدا کنی بیشتر به گستردگی ها و عمق آن پی می بری و همین موضوع باعث می شود زمانی که می خواهی کارت را به کسی توضیح دهی با پیچیدگی های زیادی تعریف کنی چون احساس می کنی اگر خیلی ساده بیان کنی از نظر دیگران آدم معمولی یا بی تخصصی به نظر می آیی.

اما اگر در واقعیت به اطراف نگاه کنی متوجه می شوی که آدم های زیادی هستند عملا بدون سواد تخصصی محصولات زیادی را حتی در همین حوزه خودت می فروشند.

برای خروج از این حالت پیشنهاد می کنم پاسخ این سوال ساده را پیدا کن:

اگر مخاطبت ضریب هوشی یک تک سلولی را داشت چطور کسب و کارت را بهش توضیح می دادی تا متوجه شود.

 

حقیقتی که درباره مخاطبین نمی دانی:

اگر بخواهم فقط یک قانون را بیان کنم که تمام تبلیغ نویسان به آن پایبند هستند قانون شناخت مخاطب بیشتر از خودش است.

اکثر اوقات مخاطب واقعا نمی داند چه می خواهد. سردرگم است و احتمالا تصمیمات اشتباه زیادی را هم می گیرد.

یک فرد چاق را تصور کن. او می خواهد از شر چربی های اضافه خلاص شود اما واقعا نمی داند باید دنبال چه روشی باشد یا چه منتوری را انتخاب کند.

تا اینجای ماجرا ما مخاطبی را می بینیم که می خواهد وزن کم کند اما نمی دانیم:

 • چرا می خواهد وزن کم کند؟
 • اگر لاغر شود می خواهد چه تغییراتی در زندگی اش ایجاد کند؟
 • و با ماندن در وضعیت فعلی چه چیزهایی را از دست می دهد؟

شاید این موضوع کمی در ابتدای امر پیچیده باشد به همین خاطر پیشنهاد می کنم پادکست پرده سوم را بشنوی

مطالب پیشنهادی برای 5 دقیقه بعدی
هدف از تولید محتوا چیست؟ حقایقی که نمی دانی... ناشفاف تر و غیر واقعی تر از عملکرد مسئولین در کشور، توصیه هایی است که در زمینه کسب و کار اینترنتی در ایران می شود. زمانی که دلیل انجام هر کاری ...
صباویژن یا یکتانت؟ کدام آژانس تبلیغاتی را انتخاب ک... تقریبا هر کسی که در دنیای وب تبلیغ می کند حتما  نام این دو آژانس تبلیغاتی بزرگ ایرانی را شنیده است. اما سوال اینجاست که کدامیک بهتر هستند؟ ...
۳ راز تکان دهنده از دنیای های تیکت که دقیقا معکوسش... بزرگترین آرزوی صاحبان کسب و کار و مدرسان آنلاین وارد شدن در دنیای های تیکت High Ticket است اما وقتی به عملکرد و الگو کسب و کارشان نگاه می کنم احساس می...
شیرجه در اقیانوس مفاهیم کپی رایتینگ از زبان یک تبل... برای عموم مردم کپی رایتینگ یا تبلیغ نویسی همیشه دنیای پر رمز و رازی بوده است که هیچوقت به طور واقعی مفاهیم آن را درک نکردند. در این ویدیو تو را طوری ...
16 پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   قطعا اشتباه است.
   عموما اگر نویسنده فیلمنامه های طنز یا استندآپ کمدی نباشید شناخت صحیحی از انواع طنز نخواهید داشت در نتیجه به احتمال ۹۹% طنزی که استفاده کنید از نظر مخاطب سبک و ساده لوحانه بنظر می آید که همین باعث افت فروش در نهایت می شود.
   تصور کن در یکی از اقوام حالش بد می شود و به اتاق عمل می رود. دکتر بعد از ۳ ساعت از اتاق بیرون می آید و می گویید این جسد وا رفته مال کیه؟
   با عجله و استرس می گویی آقای دکتر چی شده
   دکتر: هه هه شوخی کردم !
   عموما مردم در زمان خرید محصول استرس زیادی دارند حالا یک طنز یا شوخی باعث می شود فقط خشمگین شوند

   پاسخ
 1. حسن حمزه ای
  حسن حمزه ای گفته:

  سلام جناب صفوی ممنونم از مقاله مفید شما

  به نظر شما برای ارائه خدمات یا تخصص ورزشی چه نوع تیتری مناسب هست ،و به عنوان مثال تیتر زیر چطور هست

  لذتی که از یادگیری ……. میبری با هیچ چیز قابل مقایسه نیست

  پاسخ
  • علیرضا شیاسی
   علیرضا شیاسی گفته:

   فقط نظر میگم راجبه تیتر و منظوری ندارم. از دید خودم هم میگم کسی که از طفولیت تقربیا ورزش کرده و یکی از تفریحام تجربه سبکای ورزشی مختلف.
   من که اصلا قانع نشدم هیچ برام مهم هم نبود. یعنی منی که برام جذابه این موضوع اونم شدید، اصلا برام مهم نیست این تیتر. چیزی هم بهم نشون نمیده که برم. حتی نمیدونم چی هست؟ رزمیه؟ فایت داره؟ چالشیه؟ هنریه؟ به طبیعت وصله؟ ابیه؟ خاکیه؟ برای هر سنیه؟ حتی جنسیت داره یا نه؟ البته همش توی تیتر که نمیاد ولی یه چیزی بیاد ازینا که من دست کم برام مهم بشه مخصوص بفهمم سبکش چیه؟ خشن دوستانه تکی گروهی و …

   پاسخ
 2. محمد رضا
  محمد رضا گفته:

  سلام جناب صفوی
  واقعا عالی بود. یک سوال داشتم : برای وارد شدن به پرده سوم ذهن مشتری اگر در صفحه محصول چند مخاطب را در نظر بگیریم و متنی که می نویسیم برای هر چند مخاطب باشد اشکالی نداره؟
  مثلا یکی از لاغر شدن تویه لایه های زیرین ذهنش اینه که دیگه از غرغر کردن پدر و مادرش راحت بشه! یکی دیگه هدفش اینه که نامزدش یا دوستاش یه دید دیگه بهش داشته باشن! یا یکی دیگه هدفش اینه لاغر بشه که تویه فامیل همه از همت و تلاشش صحبت کنن. آیا اگر در متن تبلیغاتی به همه این موارد اشاره بشه، اشکالی نداره؟

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سلام
   قطعا این کار اشتباه است. هر وقت بخواهی همزمان دو خرگوش را شکار کنی درآخر حتی نمی توانی یکی را هم بگیری.
   مشخصا تمام دلایلی که برای لاغر شدن آوردید جز دلایل خرید نیستند.

   پاسخ
   • محمد رضا
    محمد رضا گفته:

    سلام
    خب این مثالهایی که زدم، دیدم افراد چاق وقتی حرف میزنن به این موارد اشاره میکنند. پس از کجا باید متوجه شد مخاطب چه مسئله‌ی مهمتری در ذهنش هست که باعث بشه مثلا برای لاغری اقدام کنه؟

    پاسخ
 3. حسن حمزه ای
  حسن حمزه ای گفته:

  سلام جناب صفوی
  به نظرتون در خدمات ورزشی حضوری برای مشاوره اولیه فقط استفاده از ایمیل کافیه یا اینکه تلفن و شبکه های اجتماعی هم
  باید هم باشه ؟ مشتکرم

  پاسخ
 4. علیرضا شیاسی
  علیرضا شیاسی گفته:

  سلام حسین جان
  انقدر توی مثالات از لاغری میگی که اخر باید دست به کار بشم کار لاغری حرفه‌ای راه بندازم:) فقط مشکل اینجاست که من چاق نیستم که بخوام فیلم و عکس از روندم بذارم. حتی وقتی که ۹۰ کیلو بودم و ۱۴ کیلو هم توی ۲ ماه کم کردم باز چاق نبودم یحتمل با این وضع فایده نداشته باشه.

  پس چطور به این ندای حسین جواب باید داد که دقیقا یکی از بهترین نقطه‌های بیزینس رو هی نشون میده و با اینکه زیاد اومدن همچنان بکر مونده مخصوصا برای خیلی نیش‌های بازارش.

  اصلا بذار فکر کنیم. کلا لاغری دوتا موضوع اصلی داره تغذیه و تحرک که ورزش می‌شه. یعنی بین ۶۰ – ۸۰ درصد حتی تغذیست بقیش ورزش. خب اینا میشه زیر مجموعه سلامتی. یعنی کسی میتونه سلامتیش رو نشون بده مخصوصا الان برای سن های بالا کسی که مثلا ۶۰ سالشه و تناسب داره یا سالمه و مثل جونا کار میکنه میتونه فرصت خوبی داشته باشه که از هم سن‌های خودش تارگت مارکت خوبی انتخاب کنه فکر کنم جواب بده.

  خب جونا چی میخوان الان؟ اوممم بذار ببینم. همیشه بازار هیکل داغ بوده. مردم نمیدونن که هرکس بدن منحصر به فرد داره و همه نمیتونن مثل فیلما باشن و خیلی ها این عضلات رو ندارن یا خیلی ممکن ۴ تا عضله بیشتر داشته باشن. این کارو سخت می‌کنه ولی خب همه دوسدارن شکم و پهلو فلت و خوش استیل داشته باشن و از اناتومی میشه فهمید که کلا لاغر شدن این قسمت و کمی هم تناسب ران و باسن هر هیکلی رو زیبا میکنه زن و مرد نداره فقط درصد این تناسبا فرق داره. اینم یه فرصت که کسی فقط تخصصی شکم و پهلو لاغر کردن باشه کارش می‌تونه خوب پول دربیاره که هستن برخی‌ها. البته من دیدم یک خانم مربی توی میرداماد فعالیت داره که هم رشته من بود ولی الان داره کاملا این کارو می‌کنه و خوبم جا افتاده اما آفلاین هست فعالیتش.

  و من همچنان گویا حس و حالش نیست می‌گذرونم توی این موضوع و کلی موقعیت از دست می‌دم در حالی که بقیه بالا رفتن من همچنان فقط می‌شینم می‌گم اره این کارم بکنی خوبه.

  کلا از حرف تا عمل چند فرسخی فاصه هست مخصوصا بخوای تنهایی هم اینکارو کنی دیگه حسابی تنبلی میگه بیا اینور داداش:)

  این همه مشکل برای حل کردن هستا ولی کو حال حسین جان:)

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سلام علیرضا عزیز.
   بسیار سپاسگزارم.
   یکی از دلایلی که از مثال لاغری زیاد استفاده می شود به این دلیل است که درک آن برای مخاطب خیلی راحت تر است و در ثانی خوشبختانه یکی از مخاطبین اغوا فقط با همین مثال ها توانسته تا به الان ۸۰۰ میلیون تومان سود بدست آورد و همین موضوع باعث خوشحالی من است.

   پاسخ
 5. مژگان
  مژگان گفته:

  سلام وقت بخیر
  با سپاس از مطالب خوبتون
  در زمینه پوشاک کودک و نوزاد پرده سوم چی میتونه باشه؟؟
  کیفیت,زیبایی ,قیمت ؟؟
  با توجه به گستردگی کانالهای تلگرامی و پیج های مختلف اینستاگرام که در این حوزه دارن فعالیت میکنن و همه به نحوی دارن این سه ایتم تبلیغ میکنند .به نظر شما چه چیزی میتونه مخاطب اغوا کنه و جذب کنه .
  یک جورایی احساس میکنم دیگه چیز تازه ای برای مشتری هام ندارم که ارائه بدم .
  ممنون میشم دوستان نظر و راهنمایی بدن

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *