هدف از تولید محتوا چیست؟ حقایقی که نمی دانی

ناشفاف تر و غیر واقعی تر از عملکرد مسئولین در کشور، توصیه هایی است که در زمینه کسب و کار اینترنتی در ایران می شود.

زمانی که دلیل انجام هر کاری را ندانی خیلی راحت در هزارتوی کسب و کار گم خواهی شد. در این مقاله سعی دارم درباره یکی از مهمترین موضوعاتی که عموما مردم را به گمراهی می کشاند صحبت کنم.

تولید محتوا با یک بد فهمی عمیقی در ایران گره خورده است. برای اینکه متوجه اصل داستان شویم بهتر است با ذهن باز این مقاله را تا انتها مطالعه کنی.

 

تولید محتوا چرا شکل گرفت؟

قدیم تر ها زمانی که نه خبری از موبایل بود، نه خبری از کامپیوتر و نه خبری از تلویزیون، مردم روزنامه می خواندند.

روزنامه های سعی می کردند با نوشتن داستان و اخبار جالب توجه مخاطبین را بدست بیاورند. تقریبا در هر کشور و فرهنگی به این عصر، عصر طلایی می گویند.

اگر فیلم Midnight in paris  به کارگردانی وودی الن را نگاه کنید خیلی بهتر متوجه این موضوع می شوید.

روزنامه ها تبدیل به رسانه ای شده بودند که تقریبا همه مردم از آنها استفاده می کردند. وقتی که توجه مردم به رسانه ای جلب شود آن رسانه بهترین مکان برای تبلیغات خواهد بود چرا که هدف از تبلیغات دیده شدن آن توسط مخاطبین است.

در این زمان تبلیغ نویسانی همچون دیوید اگیلوی، شوارتز، جیم ران و… تبلیغات خیلی سودآوری را نوشتند و در روزنامه ها چاپ کردند و همین امر باعث شد شرکت های سفارش دهنده به سود عظیمی دست یابند.

رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی و با به وجود آمدن تلویزیون کمی جنس تولید محتوا تغییر کرد.

از آن جایی که رسانه های قدیم تجربه موفقی در تولید محتوا برای مجلات و روزنامه ها بدست آورده بودند سعی کردند همین موفقیت را در تلویزیون دوباره باز ایجاد کنند.

جنس کلاسیک تولید محتوا تبدیل به فیلم ها و برنامه های تلویزیونی شد.

احتمالا برنامه هایی نظیر Ellen Show, Opera و دیگر Late Night Show ها را دیده ای.

اگر بخواهم چند نمونه از نسخه های داخلی را مثال بزنم باید به برنامه چند شنبه با سینا، خندوانه، دورهمی اشاره کنم.

تمام این برنامه ها توانستند مخاطبین زیادی را جذب کنند به همین علت در میان این برنامه ها تبلیغات مختلفی پخش می شد.

اگر بخواهی نگاه عمیقی به کل ماجرای تبلیغات بیاندازی خیلی سریع متوجه می شوی که تولید کنندگان محتوا مردم را جذب می کنند و تبلیغ دهندگان در آنجا تبلیغ می کنند چون پول تولید کنندگان محتوا را تبلیغ دهنده ها می دهند و پول تبلیغ کنندگان را شرکت های سفارش دهنده.

حالا زمانی که این حقیقت را می دانی باید برسیم سر ماجرای اینترنتی و کسب و کار های آن.

زمانی که اینترنت بین مردم فراگیر شد وبسایت ها سعی کردن با تولید محتوا و بلاگ نویسی توجه مخاطبین را به سمت خود جذب کنند.

چرا؟

چون وبسایت برای خودشان بود و می توانستند به رایگان هر چقدر که دلشان می خواهد محتوا تولید کنند اما چیزی را که فراموش کرده بودند این بود که آن ها یک نفره باید این کار را انجام دهند ولی یک برنامه تلویزیونی حداقل یک تیم سی نفره برای انجام این کار دارد.

در این زمان جنگ بسیار بزرگی برای بدست آوردن قدرت بین رسانه ها شکل گرفت. در این میان بعضی از تولید کنندگان محتوای اینترنتی توانستند حتی بازدید های بیشتری نسب به برنامه های تلویزیونی پیدا کنند که در این میان می توان به وبسایت BuzzFeed و ۹GAG اشاره کرد.

داستان موفقیت برخی از این وبسایت ها سر و صدای زیادی را بر پا کرد و همین موضوع باعث شد تا کسب و کارهای کوچک هم به فکر ساخت رسانه خود باشند.

تا اینجا همه چیز خوب به نظر می رسد اما یک نکته اساسی فراموش شده است:

تولید محتوا درست بسیار هزینه بر است !

علت موفق نبودن عموم کسب و کار های کوچک در تولید محتوا همین است. شرکت هایی که تیم تولید محتوا متخصص ندارند عموما در انجام این کار شدیدا شکست می خورند. البته منظورم از متخصص تولید محتوا، چهارتا دانشجو که یک مشت تئوری مانند میلیون ها هم رشته خود در دانشگاه یاد گرفتند نیست!

حالا در این میان شرکت ها و برند ها به ۳ دسته تقسیم شدند:

 • دسته اول تمام توان شرکت را روی تولید محتوا گذاشت.
 • دسته دوم که سرمایه بیشتری داشتند تیم تولید محتوا استخدام کردند.
 • دسته سوم وارد این بازی با این فرم رایج نشدند.

از میان این ۳ دسته فقط ۲ دسته آخر باقی ماندند.

زمانی که یک برند تمام تمرکزش را روی تولید محتوا و بازی ها پیچیده آن می گذارد عموما در فروش به شدت دچار مشکل می شود چون بعد از مدتی فراموش می کنند که هدف از کسب و کارشان چی بوده است. راستی این حال برند تو نیست؟

یک حقیقتی را بهتر است در همین مقاله درک کنی:

یک نفره نمی توانی مانند یک تیم ۳۰  نفره کار کنی مگر اینکه آن ۳۰ نفر عقب مانده باشند.

ما در ایران به مقاله نوشتن می گوییم تولید محتوا! اما اگر می خواهی بدانی تیم تولید محتوا واقعی شامل چه افرادی است باید بگویم:

 • نویسنده ها و فیلم نامه نویس های کوتاه
 • کارگردان هنری
 • طراحان لباس
 • تبلیغ نویسان
 • استراتژیست محتوا
 • فیس مدل
 • فیلم بردار.
 • ادیتور ها
 • ژورنالیست ها
 • نورپردازان و صدابردارن
 • کارگردان و ناظر کل
 • تهیه کننده

این افراد یک تیم جمع و جور تولید محتوا را تشکیل می دهند.

حالا چرا می گویم یک تیم جمع و جور؟ چون بطور مثال من کار تحقیق بازار را هم در این لیست به عهده تبلیغ نویس گذاشتم ولی در برندهای بزرگ یک تیم وظیفه تحقیق در بازار (Market Research)و رفتارشناسی مشتری را دارند و تیم تبلیغ نویسی هم وظیفه استفاده از این داده ها و تبدیل آن ها به مشتری و پول را دارند.

 

اما اگر بخواهیم یک نفره کار یک تیم را انجام دهیم باید چطور عمل کنیم:

قبل از هر چیزی باید بگویم این کار کمی غیر منطقی است اما اگر برایت زمان مهم نیست می توانی در سطح بسیار پایین تر این کار را انجام دهی.

یک کلیشه رایج در تولید محتوا وجود دارد که می گوید “محتوا باید درجه یک و دست اول باشد” اگر این توانایی در خودت می بینی می توانی چنین محتوایی تولید کنی Ok، بسمه الله. منتظر چی هستی؟

اما لازمه تولید چنین محتوایی داشتن سابقه کاری در آن زمینه است و نباید انتظار داشته باشی در کوتاه مدت جواب خوبی دهد.

اگر می خواهی از تولید محتوا یک نفره نتیجه بگیری باید یک برنامه مشخص داشته باشی و برای نوشتن این برنامه باید به ترتیب موارد زیر را رعایت کنی:

 1. مخاطبینت دقیقا دنبال چه چیزی هستند(جای آن ها فکر کن و نه خودت!)
 2. برای رسیدن مخاطب به یک سری نتیجه مشخص، یک مجموعه کار را باید انجام دهد، آن مجموعه کار را به ترتیب بنویس.
 3. از زوایای مختلف مسیر را نگاه کن و درباره هر کدام محتوا باید تولید شود.
 4. تفاوت محتوای متنی، ویدویی را درک کن
 5. تفاوت محتوای هم زخم و تکنیکال را درک کن و رعایت کن.
 6. به ترند Trend روز توجه کن. (به طور مثال اگر اتفاقی در سطح کشور می افتد ربط آن را به کسب و کارت پیدا کن و آن را پوشش بده)
 7. از تجربیات و کارهایی که انجام دادی بنویس و نه تئوری هایی که در کتاب خواندی و هنوز خودت انجام ندادی.
 8. برای همه ننویس!
 9. بهترین حالت تولید محتوا Case Study یا تجربیاتی است که در طول کسب و کارت پیدا کردی.
 10. از کلیشه و محتواهایی که همه احساس می کنند می دانند فرار کن چون فقط تو را متوسط نشان خواهد داد.

 

خیلی ها آن بیرون می گویند که فقط کافی است یک سال تولید محتوا کنی تا نتیجه بگیری. این عبارت یک نوع حقه است و حقه اینطور عمل می کند.

بله بعد از یک سال تولید محتوا تو شاهد فروش هایی خواهی بود البته اگر تبلیغ نویسی خوبی انجام داده باشی اما تو فقط در این حالت نیمه پر لیوان را نگاه خواهی کرد.

طبیعتا هیچکس به تو نخواهد گفت که در این سال چند صد میلیون تومان یا چند میلیارد تومان از دست داده ای. تو با درآمد سالانه ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان خیلی خوشحال خواهی بود چون فقط در حال نگریستن به نیمه پر لیوان هستی.

اما اگر تصمیم داری ثروتمند شوی باید یاد بگیری به نیمه خالی لیوان نگاه کنی. طبیعتا هیچ آدم ثروتمندی فقط به نیمه پر لیوان نگاه نکرده است چون مادامی که این کار را انجام دهی متوجه نخواهی شد ماهانه چندین میلیون تومان از دست می دهی.

 

داستان مکالمه تلفنی که ۱ میلیارد تومان از دست رفت:

قبل از اینکه این مقاله را بنویسم یکی از دنبال کنندگان سایت به اسم یوسف تماس گرفت و درباره مکالمه تلفنی که چند هفته پیش داشت صحبت کرد.

خوشحال بود جون توانسته بود با فرد مورد نظر در کسب و کاری که می خواست صحبت کند اما از آنجایی که نمی دانست چطور یک مکالمه High Ticket را باید هدایت کند یک قرارداد یک میلیارد تومانی را از دست داده بود.

بعد از کمی صحبت خیلی راحت متوجه شد در طول سال چقدر از این مکالمه های خوش قیمت را از دست داده است اما چرا تا قبل از مکالمه ای که با همدیگر داشتیم متوجه این موضوع نشده بود؟

پاسخ ساده است فقط به نیمه پر لیوان نگاه می کرد و در واقعیت تقصیر این فرد نیست این موضوع و آموزش رایجی شده است که به مردم می دهند.

حالا سوال من از تو این است که تو چند میلیون تومان ماهانه از دست می دهی؟

ماجرای وقت کشتن با تولید محتوا دقیقا همین است مادامی که خودت را با تولید محتوا سرگرم کرده ای خوشحالی چون نمی توانی ببینی چقدر زمان، پول و انرژی از دست می دهی.

حقیقت داستان اینه:

Creadit: 12CEO co.

 

متاسفانه اتفاق تلخی که به شخصا شاهد آن هستم این است که ذهن مردم را با چیز های بسیار بی اهمیت سرگرم کرده اند و خب طبیعی است که مردم هم برای رسیدن به موفقیت تمام تلاشش شان را انجام می دهند اما از آنجایی که در مسیر نادرست تلاش می کنند هیچوقت به آن چیزی که می خواهند نمی رسند.

یک نمونه از هزاران ایمیل مشابه:

اگر تصویر واضح نیست متن ایمیل این است:

با عرض سلام خدمت جناب صفوی عزیز
بابت کتاب جدیدتون سپاسگزارم  و استفاده های لازم رو بردیم .
ولی یک سوال اساسی از شما دارم که من رو ۵-۶ ماهه درگیر کرده ، اونم اینکه برای فعالیت در زمینه تولید محتوا برند شخصی ( با دامنه و لوگو و … با اسم و فامیل شخص ) نتیجه بهتری میده یا اینکه با اسم خاص و برند عمومی بهتر هست. لازم بذکر هم هست که حوزه محتوا در زمینه خلاقیت هست .
ممنون میشم راهنمایی کنید.

واضحا این دوست عزیزمان نه کتاب را مطالعه کرده است  (چون در کتاب توضیح دادیم چرا بدست آوردن مشتری از طریق تولید محتوا خودکشی محض است). اما موضوع مهمتر این است که این دوست عزیز ۶ ماه است که ذهنش درگیر بی اهمیت ترین موضوع در کسب و کار است! دامنه و لوگو چطور باشد!؟

چه کسی واقعا اهمیت می دهد که اسم سایت یا لوگو یک برند، آن هم یک برند شخصی چطور است؟

این دنیای خیالی است که برای کارآفرینان ساخته اند. اما اگر کمی چشمانمان را باز کنیم متوجه می شویم علت موفقیت هیچ برندی نه نام آن است و نه لوگوی آن!

بطور مثال شرکت هلو که نرم افزار حسابداری تولید کرده است.

به نظرت آیا مردم پیش خودشان گفتند:

“ای وای چه اسم گوگولی و با نمکی داره، هلو! به به….باید این نرم افزار شیطون و لوند را خرید”

آیا در واقعیت مردم اینطور واکنش نشان می دهند؟

قطعا نه! مردم همیشه زمان خرید می خواهند سود و استفاده بیشتری را حتی نسبت به فروشنده کنند.

یک جمله رایج در تجارت وجود دارد که می گوید تنها مذاکره ای موفق می شود که حالت Win-Win داشته باشد یعنی هر دو طرف به یک میزان سود کنند اما اشتباه است.

بارها متن های مذاکره شرکت های کوچک و بزرگ را نوشتم و بارها متوجه شدم هیچگاه حالت win-win باعث بسته شدن قراردادی نمی شود چون همیشه مشتری می خواهد خودش سود بیشتری کند و این قانون مذاکره طلایی است.

حتی خود من هم با شرکت ها همینطور کار می کنم. ۱۵% از سود برای من ۸۵% سود برای شما. در این حالت شرکت ۸۵% سود بیشتری نسبت به من می برد و این در حالتی است که بدون تیم ما اصلا ۸۵% در کار نیست با این که در عمل کل کار فروش را ما انجام می دهیم اما میزان تقسیم سود ها کاملا معکوس چیده می شود. همین ماجرا کلا قضیه win-win بصورت کاملا برابر را رد می کند.

یا زمانی که من محصولی را تولید می کنم و زمان قیمت گذاری می رسد همیشه سعی می کنم قانون ۱۰ برابری در آن رعایت شود. اگر مشتری محصول را خرید بتواند ۱۰ برابر نتیجه و سود بیشتری ببرد. به شخصا این علت موفقیت در اکثر کارهایم است.

اگر بخواهم تا اینجا یک جمع بندی کوتاهی کنم:

اسم برند،لوگو و هر چیزی که مربوط به خودت است سر سوزنی در کسب و کار اهمیت ندارد چون کسب و کار درباره سودی است که به مشتری می رسانی و نه خود ارضایی!

اطمینان می دهم هیچکس با دیدن لوگو یا اسم برندت دیوانه خرید از تو نخواهد شد حتی اگر IQ یک تک سلولی را داشته باشد!

 

برگردیم به ماجرای تولید محتوا و هدف آن:

خیلی خلاصه و شفاف بگویم هدف از تولید محتوا بدست آوردن توجه است و نه فروش. اگر سیستمی برای کانورت (تبدیل غریبه ها به مشتری) نداشته باشی در آخر سال تبدیل به یک تولید کننده محتوایی خواهی شد که هشتش گرو نه است.

اگر به طور مثال ۱۰۰۰ مخاطب داری و تعداد مشتریانت محصولات چند میلیون تومانی است زیر ۷۰ تا است باید یک فکر اساسی به حال تبلیغ نویسی یا تبدیل غریبه به مشتری ات کنی. چون خیلی واضح آمار نشان می دهد در حال وقت کشی هستی.

در آخر اگر وقت آزاد زیادی را داری و می خواهی کسب و کار و تولید محتوا را همزمان جلو ببری، تولید محتوا می تواند خوب باشد به شرطی که برنامه ای برای کانورت کردن داشته باشی اما اگر می خواهی فقط روی کسب و کار متمرکز شوی پیشنهاد می کنم به جای متمرکز شدن روی تولید محتوا، روی تبلیغات و پیدا کردن مشتری به روش صحیح وقت بگذاری.

 

مطالب پیشنهادی برای 5 دقیقه بعدی
اگر دنبال بیشترین سود در کسب و کارهای اینترنتی هست... مهمترین راز دنیا را هم که داشته باشی بلاخره یک روز تصمیم به فاش کردن آن می گیری. بخاطر اتفاقات بسیار خوبی که در این چند ماه اخیر پیش آمد و رکور...
صباویژن یا یکتانت؟ کدام آژانس تبلیغاتی را انتخاب ک... تقریبا هر کسی که در دنیای وب تبلیغ می کند حتما  نام این دو آژانس تبلیغاتی بزرگ ایرانی را شنیده است. اما سوال اینجاست که کدامیک بهتر هستند؟ ...
اصول تبلیغ نویسی برای کر و لال ها... من که کر و لال نیستم آیا این مقاله بدرد من می خورد؟ اگر اطمینان داری که نیستی بله بدردت نمی خورد اما سوال من اینجاست: از کجا مطمئن هستی که نیستی؟ ...
۳ راز تکان دهنده از دنیای های تیکت که دقیقا معکوسش... بزرگترین آرزوی صاحبان کسب و کار و مدرسان آنلاین وارد شدن در دنیای های تیکت High Ticket است اما وقتی به عملکرد و الگو کسب و کارشان نگاه می کنم احساس می...
27 پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   در پاراگراف آخر مقاله توضیح داده شده است.
   هدف : جلب توجه است ( بدست اوردن توجه ) و این توجه ارتباطی با فروش ندارد چون تولید محتوا سخت ترین و بلند مدت ترین روش است
   مثل این می ماند که بخواهی توجه دختری را بدست بیاوری و بجای صحبت کردن مستقیم با او تصمیم بگیری چندین سال کار کنی معروف شی. در تلویزیون نشانت بدهند بلکه او تو را به طور اتفاقی در تلویزیون ببیند. اما اگر ۱% هم در تلویزیون ببیند ارتباطی با برقراری ارتباط ندارد

   پاسخ
 1. رضا قاسمی فر
  رضا قاسمی فر گفته:

  سلام جناب صفوی
  بسیار عالی بود، چقدر خوب می شد نقشه راهی داشته باشیم و طبق اطلاعات آن بتوانیم راه چندین ساله را در چند ماه برویم.

  پاسخ
 2. محمد رضا
  محمد رضا گفته:

  موضوع بسیار خوبی را مطرح کردید. این بحثی است که با بسیاری از افراد دارم که تمام وقت خود را برای تولید محتوا میذارن.
  من در تولید محتوا نظرم اینه که حالا که افرادی برای این موضوع وقت و هزینه میذارن، بهتره که هدفمند باشه. یعنی برای مطالبی تولید محتوا کنند که به یک مشکل و مانعی در زندگی یا کسب و کار افراد اشاره کنه و بعد درباره راه حل آن هم صحبت کنه و همه این پروسه به کسب و کار و تخصص شخص یا شرکت تولید کننده محتوا برگرده که در پایان مخاطب به خودش بگه چی کار کنم یا به کی مراجعه کنم و آن شخص یا شرکت موردی باشه که مشتری انتخاب میکنه. اگر فقط هدف از تولید محتوا برای سئو باشه به نظرم خیلی موثر در کار نیست چون مخاطب با انتخاب آن لینک در صفحه اول گوگل وارد سایت آن تولید کننده محتوا میشه و ممکنه مطلب را هم تا آخر بخواند ولی هیچ تبدیلی اتفاق نیافتد.
  نظر شما در این مورد چیه؟

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   همانطور که می بینی این یک محتواست! و در آخر هیچ پولی را تولید نمی کند و فقط با نوشتن چند کامنت خاتمه می یابد.

   پاسخ
 3. پیام
  پیام گفته:

  مثل همیشه اصولی واساسی
  آقای صفوی چرا شرکت ها میلیون ها پول میدن به گرافیست برای طراحی هویت بصری؟
  اگر در پایان محتوا یک پاراگراف تبلیغ نویسی هم بکنیم وبگیم برای مشاوره تماس بگیرید تا مخاطب بیاد در جلسه حضوری بیشتر اعتمادسازی بشه خوبه؟

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   سلام.
   آیا به این ضرب المثل ایمان دارید؟
   ” همه مردها سر و ته یک کرباسند”
   احتمالا خیر.
   پس چطور همه شرکت ها را با همدیگر جمع می بندیند؟
   یک سری شرکت ورشکسته هستند . یک سری معمولی . یک سری موفق
   آیا دلیل موفقیت شرکت ها لوگو است؟
   اگر در ابتدای راه سرمایه زیادی دارید که نمی دانید چکار کنید می توانید قسمتی را به لوگو هم البته اختصاص دهید اما نباید انتظار داشته باشید لوگو کار تیم فروش را انجام دهد.

   پاسخ
 4. ali
  ali گفته:

  سلام خدمت جناب صفوی
  مطالبتون عالی
  فقط اگر امکان داره روشی برای بهبود کسب وکار و نوع تبلیغ مناسب در هر صنف ارائه بدید؟
  تشکر

  پاسخ
 5. مشاور تحصیلی و رفتاری
  مشاور تحصیلی و رفتاری گفته:

  باسلام خدمت استاد خوش ذوق و مهربان حسین آقای صفوی گل
  من حدود یک ماهی هست که تمام مطالب شما رو دنبال میکنم و در زمینه مشاوره تحصیلی و رفتاری نوجوانان شروع به کار کردم و ارشد مشاوره خانواده دارم…
  جمع بندی تمام مطالب و پادکست ها رو اینجوری استنباط کردم
  اگر جایی رو بد متوجه شدم لطفا تصحیح کنید و جواب سوال آخرم رو هم لطفا بنویسید
  اول انتخاب حوزه فعالیت هست که باید علاقه و اشتیاق توش باشه
  دوم قائدتا مطالعه مداوم و تمرکز روی یک حوزه به جای چند حوزه و شاخه مختلف
  سوم تولید محتوا صوتی و تصویری و متنی دسته اول همراه با داستان های شخصی و کیس استادی و پیشنهاد رد نشدنی برای آگاهی مخاطب که ما وجود داریم…
  و مهم ترین مسئله تیتر نویسی درست متناسب با مخاطب و دست آخر بازاریابی جهت دار برای جذب مخاطب ایده آل اون برند…
  حالا سوال اینجا مطرح میشه که آیا تبلیغات در شروع کار لازم هست یا این که تولید محتوا کنیم تا در این تولید محتوا خودمون هم سطح یادگیری بیشتری داشته باشیم و ارتقا پیدا کنیم و بعد مثلا بعد از ۴یا۵ماه از شروع کار شروع به بازاریابی متناسب با کارمون و محتوامون کنیم؟
  یک دنیا تشکر

  پاسخ
 6. معین
  معین گفته:

  عرض ادب استاد صفوی. من خیلی از پادکست های شما رو گوش کردم و مثل همیشه ازشون لذت بردم. اما ی نکته ای هست که من دوست داشتم از شما بپرسم و اونم اینه که شما برای رکورد و ضبط پادکست هاتون از چه ابزاری استفاده میکنید و برای ادیتشون از چه نرم افزاری استفاده میکنید واقعا کیفیت پادکست های شما خیلی عالیه. ممنون میشم اگر منو خیلی دقیق راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • مهدی مزرعه
   مهدی مزرعه گفته:

   سلام معین عزیز
   میتونی از رکوردر های صدای برند ZOOM و RODE استفاده کنی
   مدل های متفاوتی دارن اما در آخر کیفیت خروجی همه اونها یکسان هستن و تفاوتشان توی امکانات استودیوی هستش
   به عنوان مثال ZOOM H5 دو ورودی میکروفون داره اما H6 چهار ورودی داره که قطعا برای کسانی که میخوان پادکست و محتوای آموزشی تولید کنن

   به نظرم مدل های ZOOM H1N یا ZOOM H4N امکانات کاملا عالی برای ظبط با کیفیت صدا رو داره

   شخصا از H1N استفاده میکنم.

   برای ادیت صوت و نویز گیری هم از نرم افزار Adobe Audition استفاده کنید اما مهم تر از همه برای کیفیت خروجی صدا از محیط کم صدا و کم نویز استفاده کنید

   پاسخ
 7. ایمان
  ایمان گفته:

  سلام جناب صفوی
  آیا میلر لایت ایران را تحریم کرده و به سایت های ایرانی خدمات نمیده؟
  من تازه با آموزش های سایت شما آشنا شدم و تازه در حال راه اندازی ایمیل مارکتینگ بودم و در سایت میلرلایت ثبت نام کردم اما حسابم رو تایید نکردن و بعد از کمی سرچ مطالبی درمورد تایید نشدن حساب های جدید از ایران دیدم. اگر اینطوره چه سیستمی که رایگان یا کم هزینه باشه پیشنهاد میدید؟

  پاسخ
  • حسین صفوی
   حسین صفوی گفته:

   اگر کسی به شما گفته میلرلایت ایران را تحریم کرده شک نکنید دروغ گفته است.
   تایید نشدن حساب کاربری تان احتمالا بخاطر آماتوری جواب دادن به سوالات ثبت نام است.

   پاسخ
 8. ابراهیم اسدی
  ابراهیم اسدی گفته:

  سلام و صبح بخیرجناب صفوی:
  شما ژیرسکوپ لانچری ها هستید کافیست لانچری ها هوشیار باشند….
  جف اولسون در کتاب « برتری خفیف» میگه موشک وقتی پرتاب میشه لحظه به لحظه از مسیر منحرف میشه و سیستمی بنام ژیرسکوپ خطا یابی مسیر را تشخیص میده و موشک را دوباره به مسیر اصلی بر میگردونه. من در مسیر راهم در ۴ ماه اخیر بیش از ۵ بار از مسیر منحرف شدم و هر بار با مقالات و محتوای شما به مسیر برگشتم.
  محتوای امروز شما هم پنجمین ژیرسکوپی بود که دستم را گرفت و بقول ست گادین در کتاب « شیب» مرا از بن بستی جدید رهانید.
  با تمام وجود از شما متشکرم و منتظر ژیرسکوپ های بعدی شما هستم استاد دوست داشتنی من
  شاد و پرسود باشید

  پاسخ
 9. حسن حمزه ای
  حسن حمزه ای گفته:

  سلام استاد صفوی

  در زمینه ورزش رزمی و مشاوره ورزشی کار میکنم
  تبلیغات هم داشتم و جدیدا سایت هم راه انداختم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم و چه مطالبی بزارم و اصلا سایت مناسب این کار هست یا خیر
  نظر و توصیه شما چیه ؟
  متشکرم

  پاسخ
 10. زهراراجی
  زهراراجی گفته:

  سلام خدمت جناب صفوی بزرگوار
  حدود یکسال هست که به همراه استاد خوبم جناب ابراهیم اسدی عزیز پیگیر مطالب منحصربفرد شما در حوزه کسب و کار هستم.
  در یک کلام( میگویند همه چیز را همگان دانند) اما بدون اغراق، جناب صفوی شما در حوزه کسب و کار همه چیز را میدونید.
  مطالبتون فوق حرفه ای و بسیار موثرند.
  آرزو میکنم شما و همگی ما سرشار از آرامش ، ثروت و اخلاق ثروتمندی باشیم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *