۳ مشکل رایج در تبلیغ نویسی که احتمالا انجام می دهی

من عاشق تبلیغ نویسی هستم به همین خاطر هر جایی که می روم سعی می کنم به تبلیغاتش نگاه کنم.

در میان این سیل انبوه تبلیغاتی که در ایران وجود دارد یکی از این سه مشکل رایج در تبلیغ نویسی تقریبا در تمامی آن ها به چشم می خورد.

طبیعتا تبلیغ نویسی سایت ها نسبت به بیلبورد ها بشدت ضعیف تر هستند اما با این حال در ۹۵% بیلبورد های تبلیغاتی نیز این اشتباهات وجود دارند. جالب است بدانید متوسط هزینه اجاره ماهانه یک بیلبورد ۱۲۰ میلیون تومان است البته اگر جایی مثل چمران باشد تا ۷۰۰ میلیون تومان هم قیمت آن افزایش پیدا می کند.

وب سایت ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر تبلیغ نویسی درستی نداشته باشند چیزی حدود ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان متضرر خواهند شد. اساسا وبسایتی که ماهانه زیر ۱۵ میلیون تومان درآمد داشته باشد یک وبسایت شکست خورده محسوب می شود. البته درآمد وبسایت ها را سالانه حساب می کنند نه ماهانه چون بنابر سیاست می توانند سالی یک یا دو لانچ داشته باشند.

 

آیا تو هم این ۳ مشکل رایج در تبلیغ نویسی را داری؟

 

مشکل اول : صحبت کردن درباره محصول یا برند یا خدمات.

 

 

زمانی که مردم تبلیغی را می بییند فقط به دنبال پاسخ یک سوال مهم می گردند.

چه سودی برای من دارد؟

اگر تبلیغ یا وبسایت نتواند جواب این سوال را بدهد سریعا آن را ترک می کنند و به فراموشی می سپارند.

مردم هیچ اهمیتی به تو، به محصولت، به برندت، به زحماتی که کشیده ای نمی دهند. تنها چیزی که برای مردم مهم است این است که آیا چیزی داری که بتواند زندگی آن ها را بهتر کند؟

 

 

به عنوان یک کارآفرین باهوش باید بدانی چه مشکلی باعث می شود مشتریانت تا دیر وقت بیدار بمانند و به آن فکر کنند. اگر پاسخ این سوال را بدانی اطمینان دارد تا سال آینده یک مولتی میلیونر خواهی بود و اگر ندانی زیاد فرقی نمی کند چقدر کار می کنی چون جای دوری نخواهی رفت.

زمانی که شروع به تبلیغ نویسی می کنی باید مستقیما به پاسخ سوال بالا اشاره کنی تا مخاطبین متوجه شوند که محصول یا برندت چه سودی برای آن ها دارد.

 

مشکل دوم : صحبت کردن درباره ویژگی های محصول یا خدمات.

 

 

این رایج ترین مشکل در تبلیغ نویسی است.

تقریبا ۹۹% شرکت ها این اشتباه را مرتکب می شوند.

بیا یک تبلیغ را با همدیگر بررسی کنیم تا موضوع را عمیق تر درک کنیم. تصور کن یک شرکت تولید کننده دریل توانسته عمر باطری ها را تا ۷۰% افزایش دهد.

تبلیغ نویسان آماتور این طور می نویسند:

دریل شرکت ایکس با ۷۰% باطری بیشتر !

اما یک تبلیغ نویس حرفه ای این گونه می نویسد:

با دریل ایکس هر دیواری را سوراخ کنید بدون اینکه نگران تمام شدن باطری باشید.

 

صحبت کردن درباره ویژگی های محصول در تبلیغ نویسی یک حماقت محسوب می شود چرا که مردم هیچ اهمیتی نمی دهند. مردم می خواهند بدانند این ویژگی چه سودی برای آن ها دارد!

 

 

مشکل سوم: خیلی رسمی یا ادبی صحبت کردن

 

استفاده از کلمات قلمبه سلمبه ادبی نه تنها به تبلیغ کمک نمی کنند بلکه آن را تا حد قابل توجهی نامفهوم می کند.

زمانی که مردم احساس کنند که هم زبان با آن ها نیستی، نمی توانند باورت کنند و یا حتی ارتباط بر قرار کنند و زمانی که ارتباطی شکل نگیرد هیچ فروشی هم شکل نمی گیرد.

یکی و دو روز پیش در حال خواندن صفحه تبلیغ یکی از دوستان خوبم بودم که در صفحه محصولش به کلماتی برخوردم که حتی معنای آن ها را نمی دانستم. زمانی که از او پرسیدم معنی این کلمه چیست، چیزی حدود ۷ دقیقه طول کشید تا آن را توضیح دهد.

تصور کن مخاطب با این کلمات یا جملات برخورد کند. به هیچ عنوان ذهن خودش را برای پیدا کردن معنی آن ها خسته نمی کند. سریع صفحه را می بندد و سراغ یک وبسایت دیگر میرود.

 

خارج از بحث تبلیغ نویسی اگر در محیط واقعی با شخصی که چنین مشخصاتی را دارد، برخورد کنی احساس خوبی نسبت به او نخواهی داشت چون احساس می کنی هیچ شباهتی با همدیگر ندارید و ما آدم ها به طور غریزی با کسانی دوست می شویم که شبیه به خودمان باشند.

از نظر عموم مردم این افراد فقط مناسب گفتن اخبار های کسل کننده هستند.

مطالب پیشنهادی برای 5 دقیقه بعدی
هدف از تولید محتوا چیست؟ حقایقی که نمی دانی... ناشفاف تر و غیر واقعی تر از عملکرد مسئولین در کشور، توصیه هایی است که در زمینه کسب و کار اینترنتی در ایران می شود. زمانی که دلیل انجام هر کاری ...
صباویژن یا یکتانت؟ کدام آژانس تبلیغاتی را انتخاب ک... تقریبا هر کسی که در دنیای وب تبلیغ می کند حتما  نام این دو آژانس تبلیغاتی بزرگ ایرانی را شنیده است. اما سوال اینجاست که کدامیک بهتر هستند؟ ...
اصول تبلیغ نویسی برای کر و لال ها... من که کر و لال نیستم آیا این مقاله بدرد من می خورد؟ اگر اطمینان داری که نیستی بله بدردت نمی خورد اما سوال من اینجاست: از کجا مطمئن هستی که نیستی؟ ...
۳ راز تکان دهنده از دنیای های تیکت که دقیقا معکوسش... بزرگترین آرزوی صاحبان کسب و کار و مدرسان آنلاین وارد شدن در دنیای های تیکت High Ticket است اما وقتی به عملکرد و الگو کسب و کارشان نگاه می کنم احساس می...
8 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *