پیش بینی آینده کسب و کارها. آیا اتفاقی تلخ در انتظارت است یا خوشایند؟

بزرگترین ترسی که می تواند خواب را از چشم های آدم بگیرد اطمینان نداشتن از آینده است.

عموم استرس ها و نگرانی های ما از فکر کردن درباره آینده نشات می گیرند. سوال اینجاست چرا ما انقدر به آینده فکر می کنیم؟

مهمترین دغدغه هر انسانی تامین کردن امنیت است که این امنیت در دو دسته کلی تقسیم می شود.

  1. امنیت جانی
  2. امنیت مالی

اگر تحت هر شرایطی امنیت جانی انسان به خطر بیافتد او دیگر به هیچ چیزی جز حفظ امنیت جانی فکر نخواهد کرد.

اگر در کشوری جنگ رخ دهد مهمترین دغدغه مردم قطعا حفظ جانشان خواهد بود. به جرات می توان گفت هیچ چیز در این دنیا بدتر از جنگ نیست و اگر خدایی نکرده در کشور جنگ رخ داد سعی کنید به کشور دیگر مهاجرت کنید. ( عاقل باشیم نه جوگیر )

اما بعد از امنیت جانی، امنیت مالی مهمترین دغدغه هر انسانی است که نفس می کشد.

داستان امنیت مالی کمی پیچیده است و به همین خاطر است که عموم مردم همیشه با آن درگیر هستند و همین درگیری ذهنی باعث ایجاد استرس و نگرانی هایی می شود که لحظه حال را به کام آدم تلخ می کند.

اساسا به کسی که نگرانی و دغدغه مالی دارد نمی توان گفت عزیزم نگران پول نباش چون هیچ تاثیری در وی نخواهد داشت و طبیعتا بعد از گفتن این جمله نمی توان از فرد انتظار داشت که بگوید “اوه مای گاد، ممنونم من دیگر نگرانی ندارم

اما چه زمانی ما دغدغه امنیت مالی نخواهیم داشت؟

زمانی که مطمئن باشیم کسب و کارمان روند رشد صعودی دارد.

اگر تو اطمینان داشته باشی که سود کسب و کارت هر ماه بیشتر در حال بیشتر شدن است قطعا دغدغه امنیت مالی نخواهی داشت.

سوال اینجاست که چطور اطمینان داشته باشیم که آینده کسب و کارمان عالی است؟

قبل از هر چیزی باید بگویم کار ساده ای نیست. تو نیاز داری از روند اتفاقات روز آگاه باشی چرا که کسب و کارهای موفق از دل همین اتفاقات شکل می گیرند.

بیا نگاهی به اسنپ بیاندازیم.

اسنپ متوجه شد که در ایران هیچ نرخ مشخصی برای آژانس وجود ندارد و همچنین مردم در مکان های جدید هیچ شناخت و آشناییت با آژانس های آن محل ندارند. در نتیجه تصمیم گرفتند سیستمی مانند اسنپ را بوجود آورند تا این مشکل حل شود.

اما بیا نگاهی به قبل تر از اسنپ کنیم. چرا آژانس ها نرخ مشخصی برایه کرایه نداشتند؟

چندین سال قبل زمانی که آژانس ها به عنوان یک کسب و کار شروع به فعالیت کردند همه چیز مشخص شده و تعریف شده بود و هیچ مشکلی وجود نداشت اما بعد از مدتی مردم احساس کردند داشتن یک آژانس کرایه ماشین می تواند کسب و کار خوبی باشد. به همین خاطر تعداد آژانس ها در کشور زیاد شد و طبیعتا هر وقت که چیزی به شدت فراگیر شود در کنار آن نیز یک سری مشکلات و هرچ و مرج ها بوجود می آید و همین امر باعث ایجاد بی نظمی در قیمت ها شد.

حالا تصور کن اگر اسنپ ۳۰ سال پیش بوجود می آمد چه اتفاقی می افتد؟

خیلی ساده شکست میخورد چون نیاز وجود اسنپ بین مردم احساس نمی شد.

این مثالی از دنیای واقعی کسب و کارهاست. با اطمینان می توان گفت هیچ کسب و کاری وجود ندارد که از همان ابتدا تا امروز سیر صعودی را طی کرده باشد. کسب و کارها دائما در حال تغییر یا تبدیل شدن هستند.

چطور بفهمیم چه کسب و کاری پر مخاطب و رو بورس می شود؟

قبل از اینکه روش این کار را بگویم اجازه بده بزرگترین اشتباهی که اکثر افراد مرتکب می شوند را بگویم.

عموم مردم و حتی تعداد زیادی از مدرسین کسب و کار اینترنتی سعی می کنند از ابزار گوگل ترندز استفاده کنند. به این گونه که نام حوزه ای را در گوگل ترندز می زنند و سیر صعودی  آن را مشاهده می کنند.

اما این دسته از افراد نمی دانند که کسب و کارها بر اساس مشکلات مردم شکل می گیرند و اگر تعداد کسب و کاری زیاد شود آن مشکل هم رفته رفته ریشه کن می شود و در نهایت در نقطه اوج حوزه ای در گوگل ترندز به یکباره با یک سیر نزولی از آن به بعد مواجه خواهد شد.

و حدس بزن عموم مردم چه زمانی کسب و کارشان را شروع می کنند؟

زمانی که آمار نقطه اوج را نشان بدهد.

نقطه اوجی که در گوگل ترند نشان داده می شود دقیقا به مانند نقطه اوج نورانی ترین ستاره در آسمان است. زمانی اوج نور ستاره ای را در آسمان می بینی که آن ستاره از بین رفته باشد.

به طور مثال اکثر افراد تصور می کنند آموزش کسب و کار اینترنتی حوزه بسیار خوب و رو به رشدی است اما با اطمینان می گویم این حوزه تا چند سال بعد بطور وحشتناکی از بین خواهد رفت. 

چون آموزش هایی که در این زمینه تولید می شود به قدری زیاد و همه گیر می شود که هر کسی می تواند این کار را خودش انجام دهد دقیقا به مشابه نصب ویندوز!

به یاد داری روزهایی را که مغازه های کامپیوتری با غرور و افتخار می گفتند نصب و ویروس کشی تخصصی ویندوز؟ آیا امروز این مغازه همچنان پا برجا هستند؟ آیا همچنان سود می کنند؟

قطعا خیر.

تصور کنم الان درک واضح تری از خطر استفاده از گوگل ترندز داری.

اما در واقعیت چطور می توان متوجه شد چه حوزه ای پر نیاز و پر مخاطب می شود؟

خیلی خب راه حل زیاد پیچیده نیست. باید گوش به زنگ باشی. باید ببینی چه مشکلاتی در جامعه در حال وقوع است و همین مشکلات سبب چه مشکلات دیگری می شوند.

بیا یک نمونه واقعی را با همدیگر بررسی کنیم.

سریال های ماهواره ای باعث ایجاد نیاز به داشتن اندام عالی می شود چرا که تمام هنرپیشه ها یا قهرمانان فیلم همیشه اندام فیتنسی دارند. خیلی خب مردم شروع می کنند به باشگاه رفتند تا بتوانند اندام بهتری بدست بیاورند.

همین موضوع نیاز آن ها را به داشتن غذاهای سالم و رژیمی افزایش می دهد.

زمانی که اندام افراد خوب شد حالا میل به ازدواج کم می شود چرا که پشت سر آن میل به تنوع طلبی افزایش پپدا می کند و زمانی که این میل افزایش پیدا کردم قطعا شاهد کم شدن ازدواج و بالا رفتن آمار طلاق می شویم.

بعد از مدتی مردم از ازدواج فراری می شوند ( چیزی که همین الان در سطح کشور شاهد آن هستیم ). تصور کنم تا اینجا متوجه شدی رفته رفته میل به مشاور ازدواج کم می شود و در کنارش میل به پیدا کردن راه حلی کم خرج برای طلاق گرفتن بیشتر می شود.

شاید پیش خودت تصور کنی که من باید جلوی این اتفاق را بگیرم اما مادامی که در جهت خلاف آب شنا کنی دچار دردسر می شود و دیر یا زود توانت را از دست می دهی و از دور کسب و کار خارج می شوی.

نکته مهمی که درباره کسب و کار باید بدانی این است که هیچ کسب و کار موفقی بر اساس احساس و قضاوت شخصی شکل نمی گیرد.

دقت کردی چندین کمپین میلیارد تومانی برای حمایت از تولیدات داخلی برگزار شده است؟ چرا عموم آن ها شکست می خورند؟ چرا مردم با وجود میلیارها تبلیغ باز هم تمایلی به استفاده از کالای داخلی ندارند؟

چون باور دارند که کیفیت مناسب ندارد و اگر استفاده کنند سرشان کلاه می رود و همین امر باعث می شود استفاده از کالای داخلی فقط در سطح یک شعار باقی بماند و متاسفانه سطح سواد تبلیغاتی در کشور بسیار پایین است.

پس اگر باهوش باشی و بخواهی کسب و کاری را بسازی که از رشد صعودی آن اطمینان داشته باشی باید حواست به اتفاق هایی که در حال رخ دادن است باشد و آنالیز کنی ببینی کدام مشکلات اوج می گیرند و کدام مشکلات، مشکلات دیگر را می سازند.

کل کاری که باید انجام دهی همین است.

اما می دانم انجام خود این کار استرس آور و سردرد آور است به همین خاطر تصمیم گرفتن نتایج این کار را در قالب ۹۹ ایده و حوزه آینده دار در قالب یک سمینار ارائه دهم. اگر تصمیم داری در عرض چند ساعت به کل این حوزه ها دست پیدا کنی پیشنهاد می کنم در این سمینار شرکت کن.

از آنجایی که این سمینار هر سال فقط یک بار برگزار می شود و همچنین به دلیل ماهیت بکر ماندن ایده ها و حوزه ها، فیلم سمینار به هیچ عنوان ضبط نمی شود تا بهترین نتایج از آن شرکت کنندگان شود.

یکی از دلایل دیگری که فیلم سمینار ضبط نمی شود این است که اگر فیلم برای دانلود قرار گیرد عموم افراد این فیلم را می خرند و از این حوزه ها آگاه می شوند و دوباره مشکل فراگیر شدن بوجود می آید که همین موضوع باعث می شود نتیجه ها آن طور که باید مثمر ثمر نباشند.

0هفته0روز0ساعت0دقیقه0ثانیه